Jag har aldrig - RASISM EDITION
Spotify - spoti.fi/343evdB
#blmsthlm2020
Music produced by: Castro & CB Bangers
Mix & master : Picasso On The Beat
Directed by: King Kunta & Castro
PR & Communication: NOLO music
Graffiti: Mr Bricks & Yatti
Instagram:
blmsthlm
jireellavia
seeedyz
oliwixh?igshid=n0n1fcbq63g0
jamkid_offi...
mistarez
denz_official
geedixon
wwintina
chelseamuco
cbbangers
castroox
king_kunta_1
mrbricks
picassoonth...
nolo.music
Följ mig på instagram:
1. filipdikmen
2. fint_som_fagel
Min debutsingel: shorturl.at/rL679
Twitter: filipdikmen96
Facebook: DikmenFilip/
Glöm inte att:
1. Gilla videon
2. Klicka på ringklockan för notifikationer
3. Prenumerera
Dumheter. Det är som att säga att svarta som bär peruk, kläder vita har skapat, eller bär midsommar krans under midsommar etc ska vara cultural appropriation?? Sluta skilja på människor och låt ALLA ha på sig och göra vad de vill. Mår illa!
Så jävla bra du äääääärr !!!!!
Inte colorism utan colourism
jag kan vara ärlig jag har också sjungit med i sånger där dem har sjungit n-ordet men ångrar mig och har inte gjort det sen dess
Kourtney är den ända med white kid och white man💀💀💀
BÄSTAAA JAG HAR SETT PÅ LÄNGE!! 😄❤️
105 personer är rasister
Ni kan ju flytta hem då om det är så jobbigt att bo här. Sverige ger så mycket möjligheter till alla. Inte att konstigt att polisen håller koll på utländska mer för att de gör mer brott så det är väll inte konstigt??
Asså tbh var denna videos ass bra, men ibland vet man it hur man ska approacha dem på stan typ, man bara ska ja it kolla på personerna eller ska ja kolla, liksom ja vet ej
Filip med Bianca och Benjamin🤣 Nåt man vill se🤩
Tom min vita kompis Katarina i det vita samhället Knivsta, vid 14 års ålder, insåg och ansåg det fel att använda ordet, så på hennes initiativ bytte vi alla namnet på en kortlek år 2001 . Jag förstår inte hur folk kan vara förvirrade i vad som är okej och inte okej i den frågan. Väldigt bra video och hoppas sunt förnuft börjar märkas av mer i samhället tack vare er
Hahhahah första gången är Filip den som är den tystaste 😂😂😂😂
Så sköna!! Fler sånahär videos!👍🏼❤️
Asså Filip du måste göra me romer!! Känns som att romer med z-ordet hur man blir förföljd osv... Och att vi romer och svarta har mycket lika
22:00 håller med!!!
Så viktig video!
Jag säger bara ett ord ENERGIN!!!!!
Bästa
Har kollat på denna 10 gånger
Asså så sköna, riktigt bra video😂
Den där white voice r så sant 😂😂
Hur lång är du?
White vocie hahahahaha dog
Älskar detta! Fler liknande videos! Typ samma med kvinnor, och samma med muslimer kanske?
Älskar🌟🥰
LOL ALLA ÄR SVARTA
mer av sånt här!!!!
FILIP DIKMEN LOGIK Om N ordet har används nervärderande mot dig har du rätt att använda det mot andra?
Bra video!!
Men gud vilket skönt gäng😍
Skiiiit bra och viktig video!!👏🏽 Men detta ni snackade om blackhfishing och Emma Hallberg? Jag förstår inte? Kan någon förklara för mig? Vill verkligen förstå vad det är!
@Jennifer G ooj men fyy! Ska sluta följa henne nu på en gång! Det är ju absolut inte okej!! Tack för din info!
@Yasmine Askary precis!! Hon är sjukt problematisk och ska tydligen tidigare även själv skrivit i sin bio att hon är mixed osv när hon är vit. Problemet blir att hon också får göra samarbeten och synas på plattformar som ska ”hylla svarta kvinnor” osv och tar alltså plats från faktiska svarta kvinnor.
@Jennifer G oj hon är alltså vit men ”försöker” vara svart? Jag trodde verkligen hon va mixed?¿ va sjukt 😅
@Jennifer G aha okej, tack!
Finns massor av videos på youtube som förklarar detta. Googla bara Emma Hallberg blackfishing.
Så, så, så bra video på alla sätt, EDUCATE DOM! Respekt till dig som använder din plattform för detta och respekt till alla medverkande. Riktigt smarta referenser etc också🙏🏼
❤️❤️❤️❤️❤️
Kan du inte ha ett avsnitt om rasism. Vad det innebär osv. Det skulle behövas
Det är väl precis vad detta är?
Varför tycker många svarta att de är okej att 6ix9ine använder n-ordet när han är columbian? Hans ancestors var slav handlare och han är vit. Samtidigt kritiserar dom indier som använder ordet trots att dom faktiskt är fett mörka och dom blev också slavar under den vita mannen. Konstig värld vi lever i...
@Jakub Kosma Sure, men det blir konstigt när du nämner det svaret de gav om indier som ett motargument till ditt egna påstående. Men vi får hoppas att du får något svar då. Ha d bra
@Jennifer G De är ju det jag gör, dom i videon är ju svarta. Sen har vi massa svarta i kommentarsfältet. Sa aldrig att just dessa människor sagt att det är okej, utan det är därför jag frågar. Så det är snarare du som gör bänga kopplingar.
Har du hört någon i denna videon säga att det är okej eller? Väldigt konstig koppling du gör. Vilka är ”alla dessa svarta som tycker att det är okej” och fråga isåfall dem? :)
AYYY JAG E OCKSÅ GAMBIAN NANG GA DEFF?
Älskar detta!! Skulle va så bra och viktigt om du kunde göra del två fast med Hijabis eftersom vi blir förtrycka dagligen och ingen tar upp detta
Filip, asså tack att du lär ungdomar detta, hoppas det ändrar något. Filip sa du att "vi kurder ...", vänta vänta, är du kurd??
Aldrig känt mig så ”bekväm/hema” i en svensk youtubevideo
Det här kallas bra contet 🙌🏿 och asså detta var viktigt men du gjorde det roligt så man kommer ihåg bättre och är mycket roligare att kolla på än en dokumentär Fler som dig 🙌🏾🙌🏾
Hahaha grabben till höger är 100% senegales så obvious
Så jäkla viktigt! Preach🙌🏽
“Go wash that scalp” 😂😂❤️
Hahahaha I almost felt attacked
"2. Klicka på ringklockan för notifikationer" Filip, detta är verkligen inte viktigt, jag vet, men ringklocka är en sådan som man använder när man ringer på dörren hos någon när man hälsar på eller en sådan man har på cykeln. En sådan klockan som är typ en metall-hatt med en metall-pinne i kallas bara klocka.
🖤🖤
Kul video men personligen ser jag white voice som ett fejkat begrepp de fått från USA. Det handlar bara om att de anstränger sig för att inte tala _dialekt_. Som en skåning som ingen förstår anstränger sig för att låta ungefär som en stockholmare så icke-skåningar fattar. Det är inte skåningens white voice. Deras dialekt är inte "black voice".
Exakt din jävla kolbrännare. Bete dig grabben
Sluta censura sanningen filip. Att stänga in dig själv i en ekokammare är inte hälsosamt. Dessutom ser du ut som en idiot, tvärtom till vad du tror.
besviken på ett och annat men helt ok.
Besviken på vad ?
Tack för att du använder din plattform på rätt sätt❤️
Såklart man måste lägga på ”extra svensk” brytning när man söker till jobb? Man måste ju kunna prata svenska med folk utan värsta orten brytningen? Filip tänk om du hade suttit i en rättssal å ba: Ey bror lack fria honom din gahba walla din horunge mannen ey ja svär på gud yani han har inte gjort nått fel bror. Såklart man måste prata så bra svenska som möjligt.
Hahahahaha!!! Ser framför mig Filip snacka så i en rättssal.
Fyndiq aktier efter denna video: 📉📉📉📉
Alltid när en grupp invandrare från Mellanöstern ska diskutera något ska det gapas och skrikas nått så förbannat! Lär er prata lugnt som vanliga svenskar!
Tack för att du är envis och fortsätter att vilja bidra med kunskap. Alldeles för få använder sin plattform till något bra.
Omg shelssy jag känner henne 😊♥️
Men asså Filip, din energi! Så viktig video, vi måste fan göra allt för att få bort rasismen! Vi måste hjälpas åt för att folk oavsett om man är mörk eller ljus, man eller kvinna ska ha samma rättigheter! Du är verkligen en person jag ser up till, önskar att det skulle finnas fler som dig! Filip du är fan BÄST och det menar jag verkligen!
fan va jag älskar alla er!! det e så skit viktigt att höra just svarta människor prata om problemet kring rasism mot svarta manniskör. jag e så glad o tacksam att ni använder era plattform för vitkiga och aktuella ämne i vår samhälle och hela världen (:
Nej, men det finns ingen poäng i att prata om dina åsikter. Jag föredrar att hålla mig till fakta.
@Wfspkc av allt jag skrev va det den enda sak du märkte niceee 👁👄👁
Svarta "människor". Bra den du.
väldigt bra och viktigt video, gör Muslim woman edition
16:01 Jag tror alla missförstod igen
Filip Dikmen riktig Black ally
9:52 Alla svarade fel
Tack för den här videon, vita människor måste höra hur vi upplever rasism! Det är också så bra att man märker att du har läst på och vet vad du pratar om.
men ÄLSKAAAAARRR
11:40 så obekväm du ser ut
Fick så jävla ont i magen när dom dom pratade om kortspelet, för jag insåg att jag som liten blev lärd den i skolan på fritids....
Man får se framåt. När jag gick i lågstadiet lärde vi oss superrasistiska historier och till och med sånger. Vedervärdigt, men jag kan inte ändra det i efterhand, bara försöka vara bättre nuförtiden.
FILIP!!!!!!!!! 👏🏾👏🏾👏🏾👏🏿👏🏿👏🏿👏🏿👏🏿👏🏽👏🏽👏🏽👏🏽👏🏽
Skit grym video entertaining och lärorik samtidigt, perfect balance det är så vi borde leva white and black people in a perfect balance, in a harmoni
Om det bara hade yasin i låten eller drew low , k27 ouffffftttt💯💯💯😳
👏🏻👏🏻👏🏻👏🏻👏🏻
Asså älskade verkligen videon, den va så rolig, bra och viktig!!
LÅÅÅÅTEN🙏🏼🙏🏼🙏🏼🙏🏼🙏🏼🙏🏼💘💘💘💘💘
Min sons pappa är afrikan och när just det spelet N ordet och president skulle spelas back in the days så krävde han att det skulle bytas namn och nu heter den för alla oss "pimp & bitch" så jag tycker att man ska och bör säga ifrån på en gång.
En fråga angående håret, anses det fel om min dotter vill att jag ska ha braids som hon? Ens flickor vill ofta ha "samma" som mamma. Jag lyfter fram mina barns afrikanska kultur men känns väl ändå fel att jag ska markera skillnad mellan mig och min dotter.
Ok hänger med. Hade missat att hon tyckt att det var hennes trend. Now I got it 😁
Ingen vettig människa anser att det är fel. De reagerade på att tjejen, cardassian försökte säga att det var hon som hade skapat trenden som egentligen bara var något som var svart kultur. Om du skaffar braids och sedan försöker säga till alla att ha Carina-braids som du kommit på, typ. Om någon skulle säga att du inte fick ha braids för att det bara är tillåtet för svarta så är den personen en idiot, men det finns ju idioter så det kan ju inträffa.
Sjukt lärorikt, sjuk kul, överväldigad i min förvåning av hur bra det här avsnittet var!
underbar video! Håller tummarna för en del 2!
så jävla sköna ni e
Bra avsnitt. Men jag undrar varför ingen tar upp ”svarskalle” ”blatte” ordet som är lika rasistiskt och används hela tiden mot den största ”utomeuropeiska” befolkningen i Sverige, nämligen folk från "mellanöstern" eller Västasien ? Jag tycker den är lika problematisk och Liksom ”N” ordet används tyvärr flitigt av förortsbarn och vissa influencers! Jag tycker det är viktigt att skilja på vad som är relevant ur globalt perspektiv respektive här hemma i Sverige. Det är jätte viktigt med BLM rörelsen i USA men i Sverige råder det trots allt andra förhållanden där folk med afrikansk utseende utgör en liten del av de utomeuropeiska befolkningen så det hade därför varit mer relevant att prata om all form av rasism och rasistiska termer som används i Sverige mot folk med utomeuropeisk bakgrund för då inkluderar man alla inklusive dig Filip!
@Zentonio Zazz Vad baserar du ditt påstående på? Ingen har dessutom påstått att det bara är svarta som utsätts för förtryck, men du vet väl att man kan lyfta flera ämnen samtidigt? Det behöver inte vara det ena eller andra.
@lollototto Hur kommer det sig att så många svarta människor avskyr BLM och anser dem vara en rasistisk terrororganisation som förstör mer för det black community än något annat ?
@Zentonio Zazz Det är en mycket intressant fråga. 1. En anledning till varför folk kanske inte uppmärksammar vissa saker kan möjligtvis ha göra med att man folk ständigt drar upp andra problem så fort vi diskuterar rasism mot svarta, dvs vill skifta fokuset till något annat. Tillexempel förra året när BLM blomstrade, så bemöttes de med en hel del kritik som "Men folk i Palestina då? är det inte synd om dem?,". För det första så är det ingen tävling om vilka som har det sämre till, utan det är bara ett faktum att visa ord/handlingar för värre konsekvenser än andra. Att ständigt dra upp ett annat problem så fort man pratar om svarta är verkligen inte en bra taktik för att få folk att lyssna på en. 2. Blatte och n ordet är båda två väldigt nedsättande ord, det som skiljer dem åt är att n ordet refererar till en "svart slav". Det var det ordet man använde när man köpte, sålde och torterade sina "svarta slavar". Ordet blatte använder vissa i en förolämpande benämning för att identifiera en människa som uppfattas som "icke-svensk/nordeuropeisk". Det ordet har alltså inte samma historiskt rasistisk bakgrund. Med ordet blattar så hänvisar man oftast till "icke svenskar" där även svarta är inkluderande, men om man hade kallat en person från tillexempel Turkiet för n-ordet blir den inte lika träffad med tanke på att den personen inte är svart. Jag tror att visa glömmer bort att svarta inte bara är förtrycka av vita svenskar, utan de är även förtryckta av araber, asiater, latinas och ja listan fortsätter med länder som ständigt gör narr av dem, hetsa dem till att bleka deras hy, ser dem som tjuvar, lata, kriminella, fula osv. 3, Det är som sagt ingen tävling, utan bara fakta. Det betyder självklart inte att vi inte ska uppmärksamma andra förtryckta grupper, men att ständigt endast ta upp andra saker så fort vi diskuterar rasism mot svarta gynnar ingen
@try2justbe Bara mörkhyade utsätts för rasism INGEN ANNAN. Du får inte ta upp andra etniska grupper annars är du rasist
@Zentonio Zazz det är viktigt att ta upp för att folk från mellanöstern eller Västasien är den största utomeuropeiska etniska folkgruppen i Sverige. inte som i USA där folk med afrikansk påbrå är den största utomeuropeiska etniska gruppen. Det förnekar ej att afrikaner utsetts för rasism i Sverige också!
TACK för att ni delar med er. För mig som är en ung vit kvinna kommer jag aldrig förstå hur det är att bli utsatt för rasism i Sverige. Att ni delar med er gör att jag förstår mer av problemet. Viktigt att vi pratar mer om detta!!
David Moberg 😩😭😂
Anledning 875748 till varför jag älskar Filip!! Realest in this mf gameeee
Neej, vad sjukt att folk har en "white voice" och en vanlig röst. 🤣🙈 Jättebra med den här typen av videos, man lär sig mycket!
Jag tänker såhär...detta är liknande psykisk ohälsa med de att ”andra tänker säkert så, jag får blickar”. Om ni förstår vad jag menar.? Med en ätstörning känner man sig utanför och tänker ”nu tänker dom si och så om mig” men i slutändan är detta bara en tanke, typ fördomar. Samtidigt förstår jag dem, misstolka mig inte ☝🏻
fast rasism sker ju på en strukturell nivå, fördomar om svarta handlar inte bara om att ”oj de kanske tänker si eller så”, dessa fördomar kan resultera i diskriminering på arbeten, diskriminering i vården, polisbrutalitet som leder till död. m.m. Dessa fördomar mot svarta kan vara en fara för deras liv. De vet ju inte vilka som är grovt rasistiska eller ej, när de kan utsättas för rasprofilering eller ej, därför måste de alltid vara på sin vakt och känna konstant utsatthet. Jag vill inte ens jämföra det till en sådan sak som ätstörningar för det går inte ens att jämföra. Alla kan absolut vara rädda för att bli dömda och att folk ska ha fördomar om en, men dessa fördomar skadar inte mig då på en samhällsnivå, även om de kan skada mitt psyke eller få mig som individ osäker osv så skadar det inte mig på samhällsnivå.
Vad det bara jag som trodde att min skärm fryste när tjejen bakom kameran började prata😂
Filippinerna var koloniserat av spanjorerna väl? Eller vänta var britterna också där? 🤔
exakt så
Fick lära mig mkt av denna video! Eftersom man inte lär sig sånt här så är det lätt att göra misstag av okunskap o drf e de jättebra att du kan lära ut till tex sånna som mig som supportar BLM till 110% men har inte tillräckligt med kunskap för att inte göra fel
Jaså, du öppet stöttar en terrorist organisation? Det ser inte bra ut på CV:et
22:37 vem menar de?
trodde aldrig jag skulle se Filip överröstad såhärr mkt hahahah skit bra koncept tho!!
I feel safe here✨
gör fler reaktions videos med Daniel :)
Dömd för sina kläder på grund av sin hudfärg!? Tack för denna videon! Själv skulle jag aldrig reagera olika baserat på hudfärg!? På riktigt, gör folk det?! BASERAT PÅ HUDFÄRG!? Jag blir fan irriterad, hur lågt är inte det?! Går en människa i typ Nike så skulle jag inte tycka mer än att den personen är avslappnad. Personen, spelar ingen roll vilken hudfärg personen har! Kan inte alla tänka så? Tack för att ni tog upp frågor och fick denna kvinna att få en riktig wake the fuck up call 👏🏻❤️ Jag som vit priviligerad kvinna kommer aldrig riktigt att förstå hur rasism kan ta form. I uppenbarligen ALLA sjuka sätt, och det jag kan göra när jag ser eller hör någon antyda eller prata på ett sätt som kan anses som rasistiskt (eller är rakt på rasistiskt) ifrågasätter jag eller påpekar hur fel det är. Det är ju ett sätt att dra sitt strå ur stacken?
@Wfspkc I feel you.. 90% av kommentarsfältet är ren och skär sektmentalitet.
@Wfspkc vissa kan ta lärdom och vissa kan bli irriterade, det är ett aktivt val du som läsare väljer att ta🤷🏼♀️ åh vad bra, tack! Hade helt glömt köpa kol inför grillningen ikväll!👏🏻
bästa videon nånsin!!!
Jag vet att dem flesta invandrarna hatar mig, ni behöver inte säga det. För jag ser det i era huvuden... /Svensk vit man
👏🏻👏🏻❤️❤️❤️❤️
Första gången jag ser Filip göra en video där han inte skriker mest😭😭😭✋🏾
Så otroligt bra video!! Mer sådant här! Och som andra skrivit, gärna en om kvinnor!
SNÄLLA jag vill ha fler avsnitt! Du ÄR BÄST FILIP att du tar upp väldigt viktigt ämne.
Wow Filip du är en riktig broder manen fortsätt så 🥳🥳
bästa videonjuuuu hoppas ni gör fler avsnitt
OMGGG! Vi behöver flera avsnitt!!! Älskaaarr❤️